Leave it all on ASHfield

Legislativní past sklapla

aneb naše ne/účast na Poháru ČBA v coach-ballu
22.9.2008 Klub | autor: Petr Dvorský
Pěkným zvykem posledních let je krom mistrovství republiky mládežnických kategorií pořádat taky open poháry. Letos jsme využili dvou takových nabídek, jarního poháru žáků a podzimního poháru mladších žáků v coach-ballu. Velmi jsme se na tento nový styl hry těšili, uspořádali jsme taky proto i náš prázdninový turnaj v coach-ballu a pokud týmům z Techniky, Krče a Třebíče byť jen trochu pomohl, jsme za to rádi.

Den před odjezdem jsem se z úst pracovníka ČBA dozvěděl, že máme problém s hostovačkami hráčů. S lidmi od Patriotů, pod jejichž hlavičkou jsme měli být namixováni, jsme se dohodli do Loun odjet a tam to nějak řešit, mluvíme přeci o malých dětech, o OPEN turnaji. Tam nás technický ředitel hned před prvním zápasem upozornil, že skutečně legislativci ČBA rozhodli nechat nás hrát pouze mimo soutěž. Co teď? Hrát nebo se rozčílit a odjet? Jsme tu přeci pro děti a tak hrajeme. Večer se koná technický míting, naše poslední naděje. Technický delegát nám vychází vstříc a nechává hlasovat o našem účinkování v turnaji. Hlasy jsou pro nás až do chvíle, než se vyjadřuje zástupce Pipasu Brno. Je proti nám – ano, klub založený výhradně pro rozvoj mládežnického baseballu je proti dětem. Výborná ukázka hyenismu. Pipas je s námi ve skupině a už má jednu výhru, tedy po našem vyřazení nemůže být v turnaji hůř jak čtvrtý, nějakou odměnu to určitě hodí. Plebiscit je tedy v tu chvíli u konce a asi si oddychuje i trenér Loun, neboť v rozpravě byl taky plamenně proti, zřejmě nějaké staré šrámy na duši. V kolonkách výsledků Patriots se vždy zobrazí 0:7. Legislativní past tedy sklapla.

Dohrávali jsme turnaj, OPEN turnaj, na kterém jsme vlastně nebyli. Při vzpomínce, jak jsme před časem hráli na OPEN mistrovství Polska, bez jakékoliv administrativy, stejně tak i litevský tým, připadá mi pojem OPEN v podobenství legislativy ČBA jako CLOSED. Neznamená to anglické slovíčko OTEVŘENÝ? Otevřené dveře pro každého, kdo splní věkovou podmínku? ČBA a jeho orgány, schůze a parlamenty neustále omílají výraz ROZVOJ. Všichni vědí, že bez ROZVOJE to nejde. ROZVOJEM začíná budoucnost tohoto sportu. ČBA, uspokojena ROZVOJEM ve štatlu, nejspíš NEROZVÍJÍ vůbec nic jinde. Pokud v rozpočtu asociace existuje kolonka ROZVOJ, pak rozhodně malé kluby nemají o ní ponětí. ČBA, nadřízený orgán, ROZVOJ v klubech našeho formátu podporuje pouze přes svá legislativní opatření, příkazy, tresty. V praxi – my ti nic nedáme, ale jestli chceš hrát naše soutěže nebo mistrovství, tak si zaplať. Chceš pořádat mistrovství Evropy? Dej nám legalizovaný poplatek(úplatek?)! Provedeš-li něco, zaplatíš pokutu! My tě pak budeme registrovat a zastupovat ve vyšší politice. Aby byl zajištěn ROZVOJ, když hraješ naši soutěž, musíš mít hrající mládežnická družstva, jinak tě, vážené amatérské občanské sdružení, vyloučíme, protože ROZVOJ je ROZVOJ!

Podívejme se na účastníky mládežnických „republik“ a pohárů. Opakují se jen extraligová jména, doplněná sem tam o druholigové Třebíče, Šumperky, Jablonce nebo Hluboké. Kdyby fungoval ROZVOJ, tak by se muselo střídat na nějakých určitě 40 názvů klubů, dle počtu hřišť či malých klubů v této zemi. Při pohledu na juniorské soutěže musí být smutno každému, kdo to myslí s budoucností velkého baseballu u nás vážně. Ne, my se ale bijeme v prsa jak nám ten ROZVOJ jde dobře. Ano, srdce zaplesá při pohledu na nejmenší z Draků, Krče nebo Techniky. Vynikající kvalita, odráží se možnosti přípravy, tradice míst. Mám ale obavy, že to tak i zůstane, neboť dalším bodům na baseballové mapě v rámci ROZVOJE nadřízený orgán příliš nepomůže. Osm rukavic pro nově vzniklý t-ballový tým to nezachrání, ale díky za ně, účetnictví vykáže na straně výdajů osnovy ROZVOJ plánovaný náklad a to se dobře čte na parlamentu.

Na stránkách ČBA je ke článku o turnaji výzva: „Kdo může, neměl by vynechat boje o umístění této věkové kategorie od 6 do 10 let!“ – v tom je ta potíž, jen ten, kdo může! Patriots ani Blesk nemohli, ať dělají co dělají, letos to bylo nad jejich samotné síly. V rámci ROZVOJE se o to pokusili, stejně jako by se mohly příště pokusit školní týmy, nebo další seskupení malých klubů. OPEN turnaj je nejlepší příležitostí změřit síly, pro nováčky ve sportu vidět příkladně brilantní techniku a přístup špičkových týmů. Pro letošek se nám tedy turnaj stal CLOSED, pomalu se do této pozice dostává i garant těchto soutěží a her.
Mimochodem, zrovna teď, když otvírám stránky ČBA, čtu článek Miroslava Kaigla ´Pro koho je MČR?´. Přečtěte si to, aby se váš obraz nadřízeného orgánu lépe rámoval.

Legislativní past sklapla, skřípla však nohy samotnému nastražiteli.

Petr Dvorský
člen BC Blesk Jablonec nad Nisou
vedoucí Severočeské oblasti