Leave it all on ASHfield

Proběhla první část trenérské kliniky

její náplní byla rozcvička a pálení
8.2.2005 Klub | autor: Petr Dvorský
Honza Drábek upozornil na nutnost kvalitní rozcvičky a předal zkušenosti z Tegoly. Tolik často podceňovaná část tréninku či předzápasové přípravy má svoje opodstatnění jednak v kvalitním zahřátím svalů, což pomůže předejít svalovým zraněním, a potom v maximálním protažení svalů a šlach, které pak mohou dokonale vyvinout sílu a dynamiku. Na začátek je třeba zahřát organizmus lehkým poklusem (střídavě s dynamickým startem), doba v závislosti na venkovní teplotě. Pak následuje protažení a stretchink spodku, především třísel. U hořejška je potřeba se zaměřit na protažení zad, prsních svalů a celkové protažení trupu až k hlavě. Ruce se připraví kroužením a klasickými stretchinkovými cviky.
Důležité je uvolnění po tréninku či zápase, nejlépe vyklusáním. Vyklusání (20-30 min) je nezbytné pro nadhazovače, kde je potřeba vyplavit kyselinu mléčnou z namáhaných svalů, aby nezanášela svalové mikrotrhlinky (ledování doporučeno).
Činnost na pálce, coby exaktní záležitosti, je třeba sladit v pořadí: uvolněný baseballový postoj, správné uchopení pálky do prstů, našlápnutí, vytočení zadní paty - boků, pohyb lehce sbalených paží špuntem napřed, prodloužení předo-zadní dráhy pálky proti balónu a dokončení kruhu za stálé kontroly míče očima. Ulejvka je individuálnějšího charakteru, nicméně precizně zvládnutá je velkým pomocníkem týmu. K činnosti na pálce se řadí i disciplína, tzn. důsledné provedení signálu trenéra.