Leave it all on ASHfield

Retrospektiva klubu

aneb jak jsme na tom po 15 letech?
12.9.2007 Klub | autor: Petr Dvorský
Baseball Club Blesk slaví letos 15. výročí od svého založení. Baseballovou terminologií je ve věku staršího kadeta. Zkusme si položit otázku, jak probíhá jeho kariéra? Je adekvátní možnostem herním, finančním a lidských zdrojů? Náš klub je vystavěn v jakési baseballové poušti. Pominu-li čerstvě založený liberecký klub, nejbližší další hřiště je vzdáleno celých 65km západním směrem, na něm se ale žádná soutěž právě nehraje, nejbližší soutěžní je tímto směrem až nějakých 135 km. Oblast na sever bychom mohli nazvat „Hic Sunt Leones“, pravděpodobně nejbližším místem pro tuto hru je nějaké 3 hodiny autem vzdálené polské městečko, na východ to máme 80 km a jižním směrem přes 100 kilometrů k baseballu. Tedy nic moc a tak můžeme směle říct, že jsme králi asi jedné čtvrtiny Čech. Z toho vyplývá, že pro oblastní soutěže nemáme s kým hrát, kde sbírat zkušenosti. Co se hracích ploch týče, generace našich hráčů prošly od všelijakých pískových, škvárových a nakloněných ploch až ke krásným a útulným stánkům na AshFieldu i v Srnčáku. O financích se říká, že jsou „až na prvním místě“. Bohužel. Po celá léta jsme neměli významnějších sponzorů nebo jiných možností jak se k penězům dostat, klub byl odkázán pouze sám na sebe a libovůli těch, kteří rozdělují prostředky veřejného sektoru. Tohle kolečko se pomalu otáčí, přibývá dobrých duší sponzorských ale rapidně ubývá těch veřejných. Jinými slovy rozpočet celého chodu klubu je na úrovni rozpočtu pro jednotlivé kategorie v těch movitějších klubech. Ale jak je vidět, i s tím se dá žít. S čím ale ne, jsou lidi. Tady to je trošku jako na houpačce. Jsou léta dobrá a léta špatná. Kéž by ta špatná už provždy odešla do věčných lovišť. S tímhle faktem se pereme jak se dá, podle toho jsou stavěny kategorie do soutěží. Nejsmutnější je pohled na zkončivší hráče někde ve věku našeho klubu. Jak si tedy skutečně vedeme s konkurencí v republice? Podle dlouhodobé statistiky ČBA je Blesk v mládežnických kategoriích na 7. místě ze 42 hodnocených klubů. V mužské kategorii se síly rozkládají podle jíných klíčů, tady okupujeme lepší polovinu druhé desítky.
Rozhodně není v republice klubu, který by o nás nevěděl. Snažíme se být aktivní i na poli pořadatelství. Za posledních 5 let jsme organizovali 6 žákovských turnajů, 4 turnaje tzv. „olympijských“ nebo „reprezentačních“ nadějí, mistrovství ČR ve stativovém baseballu, spolupořádali MČR starších kadetů, na našich hřištích se sehrály zápasy o akademické tituly v baseballu i softballu. No a u vrcholu naší organizační práce, u mistrovství Evropy kadetů jsme byli letos. Mimo to po našich fíldech pobíhali borci z klubů polských, slovenských, z Itálie a Anglie, kromě tradiční české žákovské repre tu byli na našich turnajích i Poláci, Slováci a Britové, nezapomeňme na amerického kauče. Naše prostory si tradičně na soustředění vybírají pražské kluby. Náš klub dvakrát reprezentoval kraj na žákovských olympiádách. Od letošního roku spolupracujeme se základní školou, nyní přibudou i školky. Naši odchovanci se zúčastnili mnoha evropských i světových šampionátů, doma jim visí medaile, u reprezentací působí i naši kaučové.
Je tedy ten náš „starší kadet“ ve své kariéře úspěšný či nikoliv? Nechť si zkusí každý člen klubu odpovědět sám a zavzpomíná při tom, u čeho byl.


·rok 1996·
3. místo na MČR kadetů

·rok 1997·
2. místo na MČR kadetů

·rok 1999·
3. místo na MČR juniorů
vítěz turnaje žáků v Ronchi dei Legionari (Itálie)
2. místo na turnaji žáků v Terstu (Itálie)

·rok 2000·
4. místo na MČR 13-tiletých
4. místo na turnaji žáků v Godo (Itálie)
4. místo na turnaji žáků v Ronchi dei Legionari (Itálie)

·rok 2001·
vítěz turnaje žáků v Godo (Itálie)
4. místo na turnaji žáků v Terstu (Itálie)
5. místo na MČR 13-tiletých
5. místo na MČR žáků
Česká baseballová liga – muži - 1.místo
5.místo na MČR juniorů

·rok 2002·
3. místo na Jarním turnaji žáků v Praze-Krči
Mistr ČR v kategorii žáků
Česká baseballová liga – muži - 2.místo
3.místo na turnaji žáků v Terstu (Itálie)

·rok 2003·
5. místo na MČR žáků
Česká baseballová liga – muži - 1.místo
vítěz turnaje žáků v Godo (Itálie)

·rok 2004·
8. místo na MČR ml.žáků
5. místo na MČR žáků
6. místo na MČR ml.kadetů
Česká baseballová liga – muži - 5.místo
3. místo na turnaji v Godo (Itálie)

·rok 2005·
8. místo na MČR ml.žáků
2. místo na turnaji žáků v Jablonci

·rok 2006·
6. místo na MČR ml.žáků
2. místo v Pražském přeboru žáků
7. místo na MČR starších kadetů
5. místo v play-off o mistra ČR juniorů
Česká baseballová liga – muži - 6.místo
2. místo v oblastním přeboru – muži B

A na závěr ještě malá retrospektiva, jak jsme se vyvíjeli na AshFieldu