Leave it all on ASHfield

Blesk jde do Extraligy!

Jabloneckým baseballistům se poprvé v historii klubu podařilo dostat do nejvyšší tuzemské soutěže.

16.9.2020 Muži "A" | autor: Jonáš Výbora

Před posledním kolem nadstavby o Extraligu ještě zdaleka nebylo nic jasné a hned několik týmů mělo šanci si vybojovat místo v příštím ročníku nejvyšší baseballové soutěže. Blesk do závěrečného hracího víkendu vstupoval na děleném 2.-4. Místě, což by znamenalo postup, poslední série zápasů však mohla vše změnit. Jabloneckým hráčům byl soupeřem tým Techniky Brno, pětinásobný mistr Extraligy, který potřeboval vyhrát v obou utkáních, aby si udržel naději na setrvání v nejvyšší soutěži. Pro Blesk naopak existovala celá řada scénářů, podle kterých by se do Extraligy dostal.  

Do prvního utkání nasadili brněnští dlouholetou oporu Michala Kočího, jehož neortodoxnímu stylu nadhazování nemohli jablonečtí pálkaři přijít na kloub. Naopak silná pálka týmu z moravské metropole na sebe nenechala dlouho čekat, a po první směně tak vedla technika 3:0. Blesku se stále nedařilo dostávat běžce do skórovacích pozic a následně je stahovat. První zářez si tak jablonečtí připsali až ve třetí směně, kdy snížili na 3:1. Technika však opět s odpovědí neotálela a hned v další směně přidala další dva doběhy. Bohužel startující nadhazovač Vojtěch Jiránek a následně ani Karel Riedl, který ho vystřídal, nebyli schopni brněnskou mašinérii zpomalit. V šesté směně navíc Technika dokonala popravu Blesku, když si připsala hned osm doběhů a dostala se tak do jedenáctibodového vedení. Jablonečtí tak na začátku sedmé směny museli alespoň dvakrát skórovat, aby zápas neskončil předčasně. To se jim však nepodařilo a Technika tak po sedmi směnách mohla slavit vítězství 14:3.

Do druhého zápasu se na nadhazovací kopec v barvách domácího Blesku postavil mladý Jiří Hikl, a bylo tak na něm, aby odrazil brněnské nájezdníky, kteří v prvním zkráceném utkání zaznamenali neuvěřitelných osmnáct hitů. Začátek utkání však jabloneckým opět nevyšel a po první směně prohrávali 3:0. Domácí se však dokázali brzy oklepat, zahodit nervozitu a zbytek utkání patřil právě jim. Ve druhé směně se skóre v kolonce domácích měnilo poprvé, když Blesk snížil vedení techniky na 3:1. O dvě směny později však došlo na definitivní zlomení chleba, domácí totiž zopakovali to, co technika dokázala v prvním utkání, a v jediné směně si připsali osm doběhů. Na kopci v tu dobu již dávno dominoval Jiří Hikl, který do konce utkání neumožnil soupeři další doběh. Blesk navíc ve čtvrté směně dokázal přidat další čtyři body, které severočeský celek poslaly do desetibodového vedení. Technika tak na začátku sedmého dějství musela alespoň jednou skórovat, aby zápas neskončil rozdílem. Hikl jíž však žádné zdramatizování nepřipustil, a Blesk tak mohl slavit vítězství 13:3. Jablonecký celek tak dosáhl historické mety v podobě postupu do Extraligy poprvé v historii klubu. Naopak Technika Brno v příští sezóně poprvé od roku 1993 do nejvyšší soutěže nenastoupí.

Text: Matyáš Fous

FOTOGALERIE

KOMENTÁŘE

Antispamová ochrana, napište výsledek: 1+1 =