Leave it all on ASHfield

Blesk si dvakrát poradil s extraligovým Sabatem

Blesk se postaral o překvapení a dvakrát přehrál extraligového nováčka.

21.8.2020 Muži "A" | autor: Jonáš Výbora

V rámci čtvrtého kola nadstavby o Extraligu dokázali jablonečtí baseballisté dvakrát zdolat letošního nováčka nejvyšší soutěže SaBaT Praha, a přiblížili se tak účasti v příštím ročníku Extraligy.

Po třech hracích víkendech proti prvoligovým soupeřům se nadstavba o Extraligu přehoupla do fáze, kdy Blesk čekají již pouze ti extraligoví. Prvním z nich byl pražský SaBat, který do nejvyšší soutěže postoupil loni. 

K prvnímu vzájemnému střetnutí se jablonečtí hráči vydali do pražské Troji, kde SaBaT hraje domácí zápasy. Na půdě pražského celku se Blesku dlouhodobě nedaří, a tak bylo o to zajímavější sledovat, jak se Blesku utkání povede. Na nadhazovacím kopci se představil Jiří Hikl, který zatím letos podává suverénní výkony a v prakticky každém svém startu dává týmu šanci na vítězství. Jablonečtí pálkaři na nic nečekali a hned v první směně šli do vedení zásluhou dvoumetového odpalu Lukáše Roubíčka. Domácí SaBaT v dohrávce snížil na 2:1, avšak na dlouhou dobu to bylo to jediné, co směrem dopředu vymysleli. Kombinace dominantního výkonu Jiřího Hikla a bezchybné obrany, která se nedopustila jediného erroru, byla pro pražský celek velmi tvrdým oříškem. Ve třetí směně Blesk navýšil své vedení na 3:1 a k další změně skóre došlo až v osmém dějství, kdy se jabloneckým baseballistům podařilo se dvěma outy dostat na mety šest běžců, a připsali si tak další čtyři doběhy. Domácí ještě v dohrávce osmého inningu snížili na 7:3, avšak víc jim defenziva Blesku ani mladičký Hikl, který odházel osm směn, během kterých soupeři povolil pouze pět hitů, neumožnili. Do dohrávky deváté směny vstupoval Blesk se zdánlivě pohodlným pětibodovým vedením, avšak když první dva pálkaři domácího SaBaTu dostali metu zdarma a třetí v pořadí je dvoumetovým odpalem poslal domu, začalo jít do tuhého. Na nadhazovacím kopci se tak po velmi dlouhé době objevil matador Michal Kubina a utkání dokázal ukončit bez dalších obdržených bodů. Navíc již v druhém zápase po sobě si v poli poslední out připsal Tomáš Ševčík, který své dlouholeté zkušenosti přetavil v tu pravou chvíli a díky dobré poziční hře dokázal zachytit tvrdý odpal domácího hráče. Blesk tak na půdě dlouholetéh pražského rivala zvítězil po 1204 dnech.

V neděli došlo na odvetu na jabloneckém Ash Fieldu. Po úspěchu z prvního utkání vstupovali jablonečtí hráči do toho druhého s vědomím, že proti extraligovému klubu lze odehrát velmi kvalitní zápas. Ani tentokrát tak směrem dopředu Blesk na nic nečekal a po druhé směně vedl 6:0. SaBaT však neházel flintu do žita a v páté směně mu již k vyrovnání chyběl jediný doběh. Ve stejném inningu opustil nadhazovací kopec, v domácích barvách házející, Vojtěch Jiránek, který i přes bolest v házecí ruce podal velmi kvalitní výkon a soupeři neumožnil žádné výraznější ofenzivní výpady. Místo něj do hry přišel Karel Riedl, který hostům ze své čarovné zahrádky plné nadhozů nerespektujících fyzikální zákony namíchal koktejl, který velmi účinně uspal jejich pálky. Během pětisměnného období Riedlovy krutovlády si nebozí pražští nájezdníci připsali jeden jediný doběh, který se po home runu Radka Šulce ukázal býti nedostatečným. Blesk si tak proti SaBaTu připsal i druhou výhru a v tabulce nadstavby o Extraligu se posunul na průběžné první místo, které sdílí s Klasikem Frýdek-Místek.

“V prvním zápase jsme dokázali podat velmi koncentrovaný výkon. Na pálce jsme měli kvalitní nástupy, v obraně jsme hráli prakticky bez chyby a nadhoz byl zcela fenomenální. Nezalekli jsme se toho, že bychom mohli proti extraligovému týmu překvapit a soustředěnost jsme si udrželi po celou dobu prvního utkání. Druhý zápas již bohužel tak kladně hodnotit nemůžu. Těžko říct, jestli nám vítězství trochu stouplo do hlavy, nebo jsme prostě jen polevili v koncentraci, ale těch chyb jsme předvedli příliš. Naštěstí nás podrželi naši nadhazovači a soupeř, který také nehrál bez chyby. Za vítězství jsme samozřejmě i tak rádi, ale pokud budeme chtít uspět proti ostatním extraligovým týmům, tak se budeme muset inspirovat spíše v tom prvním utkání,” zamyslel se nad jednotlivými zápasy Tomáš Zikmunda, mladší a rychlejší bratr jablonecké legendy Davida Zikmundy.

Blesk ve svém tažení v nadstavbě o Extraligu bude pokračovat v pátek 21.8., kdy na výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa sehraje večerní zápas pod světly v Blansku proti tamní Olympii. Se stejným soupeřem odehraje odvetné utkání v neděli 23. 8. na domácím Ash Fieldu od 14:00.  

Text: Matyáš Fous

FOTOGALERIE