Leave it all on ASHfield

Blesk si příští rok Extraligu nezahraje

Bez ohledu na výsledky posledních dvou zápasů, které zbývají Blesku v rámci baráže o Extraligu odehrát, se jablonečtí hráči v příštím roce do Extraligy nepodívají.

8.9.2016 Muži "A" | autor: Jonáš Výbora

Letošní ročník druhé nejvyšší baseballové ligy s sebou nesl spoustu změn. Největší z nich byl nový koncept soutěže, který se odvíjel od změn týkajících se rozšíření Extraligy v roce 2017, z 8 na 10 týmu. To pro jablonecké hráče znamenalo extra porci zápasů v rámci vložené baráže o Extraligu, nezvykle hranou mezi základní částí a play-off.

Baráže se zúčastnila šestice nejlepších týmů první ligy, doplněná o poslední dva týmy z Extraligy. V té se týmy utkali systémem každý s každým 2 zápasy, přičemž první 4 týmy v konečné tabulce si zajistili místo v příštím ročníku Extraligy.

Postup do české baseballové elity vypadal pro Blesk dlouho slibně. Po úvodních čtyřech prohrách proti týmům Sabat Praha a Tempo Titans Praha, Olympia Blansko se jablonečtí hráči zvedli a začali podávat koncentrované výkony. Nejprve oplatili porážku blanenskému týmu a poté senzačně zdolali extraligové Titány. Po dvou vítězstvích nad silným celkem z Třebíče začalo začalo nejednou vše vypadat velmi nadějně, čemuž výrazně přispělo počáteční trápení právě Třebíče a Hluboké nad Vltavou, kteří byli papírovými favority na postupové příčky, respektive vítězství celé soutěže. Potom ale přišlo zaváhání Jablonce v podobě jedné prohry proti týmu Hluboké nad Vltavou, který do té do té doby zaznamenal pouze jedno vítězství. Následující víkend se Blesku i přes kvalitní výkon nepodařilo ani jednou zvítězit na půdě extraligových Hrochů a postup do Extraligy se začal vzdalovat. V té době už byla známa první trojice postupujících týmů, kterou tvořili Hroši Brno, Tempo Titans Praha a Olympia Blansko. O poslední postupovou příčku tak bojoval Blesk na dálku s Třebíčí, která se ve druhé polovině baráže dokázala zvednout. Aby Blesk zachoval naději na postup, tak Třebíč musela alespoň v jednom zápase proti Blansku prohrát. To se nestalo a klubu z Vysočiny se tak splnil sen, za kterým šli poslední tři roky a ani dohrávka zápasů jabloneckého týmu proti Klasiku na tom nic nezmění.

Co dodat? Rozhodně je to škoda a jablonečtí můžou litovat zejména úvodních proher proti Sabatu. Pomineme-li postup do Extraligy, umístění v baráži hraje velkou roli v nasazení týmů do play-off, kdy první dva prvoligové týmy jsou automaticky nasazeny do semifinále. Pro Blesk to znamená nutnost hrát čtvrtfinále, ve kterém se střetnou s jedním z týmů Klasik Frýdek-Místek nebo Sokol Hluboká nad Vltavou. Zejména Sokol by byl pro Blesk velmi nepříjemným soupeřem, to vše ale rozhodne konečné umístění jednotlivých týmů v tabulce. Zároveň při případném postupu do semifinále a finále ztratí Blesk s největší pravděpodobností výhodu domácího prostředí (série hraná na dvě vítězná utkání začíná jedním zápasem na hřišti hůře umístěného a pokračuje jedním, popřípadě dvěma zápasy na hřišti lépe umístěného). Play-off odstartuje o víkendu 24. 9. - 25. 9. a potrvá až do víkendu 8. - 9. 10., kdy je v plánu odehrát finálovou sérii. Rozpis zápasů čtvrtfinálových zápasů zveřejníme, jakmile bude znám.

Závěrem lze říct, že baráž o Extraligu byla rozhodně zajímavým zpestřením letních měsíců, kdy prvoligové týmy měly možnost odehrát zápasy proti lepším soupeřům a jablonečtí fanoušci viděli řadu kvalitních a hlavně vyrovnaných utkání. Nyní se Blesk již plně soustředí na play-off, kde cílem není nic jiného než vytoužený zisk titulu.

FOTOGALERIE