Leave it all on ASHfield

Eltodo!!!!

Historický úspěch klubu na turnaji před sezonou.
4.4.2010 Muži "A" | autor: Láďa Chlup
Po několikaleté přestávce se Blesk opět zúčastnil tradičního předsezoního turnaje Eltodo Cup, sloužícímu především k rozehrání před náročnou baseballovou sezonou.

Aby v rámci přípravy spolu sehrály týmy stejné úrovně co nejvíce zápasů, byly vytvořeny dvě skupiny po pěti týmech, o celkové umístění se pak hrálo podle pořadí v základní fázi. Blesk Byl nalosován do spodní skupiny spolu se svými letošními soupeři z ČML Třebíčí a Louny, kadetskou reprezentací a Old Boys Praha. Ve vrchní skupině byly letošní extraligové Eagles, Kotlářka a Arrows Ostrava, loňští Tempo a Angels Trnava. Do bojů o umístění se postupovalo dle pořadí ve skupinách.

Před Jabloncem tak stál úkol postoupit do finále, což znamenalo vyhrát svou skupinu.

V prvním utkání v pátek Blesk nastoupil proti Třebíči a od začátku držel otěže ve svých rukou. Soupeř sice korigoval v páté směně dvěma doběhy, ale jablonečtí vedení bezpečně udrželi a připsali si tak první vítězství. Skvěle se na pálce předvedl Adam Pospíchal (1B, 3B), to však od něj nebylo ten den vše. Utkání vítězně odházel Vladimír Chlup.

Večerní utkání pod světly proti Old Boys - týmu složenému ze samých baseballových hvězd let minulých, vždy vhodně doplněných omladinou, navíc s kovovými pálkami - bylo mnohem dramatičtější. Pražané až do páté směny vedli, teprve pak jim došly síly a Blesk devíti body otočil. Na pálce se dařilo Jiřímu Boučkovi (2x1B) a především opět Adamovi Pospíchalovi, jenž jako první v letošní sezoně odpálil na hlavním hřišti homerun, čímž si vysloužil zatím blíže nespecifikovanou prémii. Duel vítězně odházel Michal Kubina.

V sobotu ráno Jablonec nastoupil proti kadetské reprezentaci a věk soupeřů vedl k nasazení všech hráčů, kteří doposud do hry nezasáhli, doplněných solidním vnitřním polem. Mladíci jakoby ucítili šanci a od začátku bodovali, Blesk vždy v dohrávce buď srovnal, nebo se alespoň přiblížil. Na tříbodovou sérii bodů už ale hráči v poslední směně odpovědět nedokázali i přes nasazení toho nejsilnějšího co bylo k dispozici. Utkání ukázalo typickou českou vlastnost - přispůzobení se kvalitě soupeře. Nejlépe pálil Aleš Koťátko (1B, 2B).

Před večerním utkáním proti Lounům byla matematika jasná - výhra znamená finále, prohra souboj o sedmé místo. Blesk se ujal vedení 2:0, soupeř ale ve čtvrtém dějství stav otočil na 4:2. Hned v další směně ale jablonečtí zabrali na pálce, sérií dlouhých odpalů otočili na 8:4, v dalším inningu se situace opět zdramatizovala - 10:9, když ale Blesk přidal v poslední směně bod a soupeř nebodoval, mohlo se slavit a chystat na finále proti Arrows Ostrava. Na pálce řádil Jonáš Výbora (2x3B), vítězným nadhazovačem byl Vladimír Chlup, save Michal Kubina.

Finále proti loňskému vicemistrovi Česka mělo být podle papírových předpokladů formalitou, šlo spíše o to ve zdraví přežít a neutrhnout ostudu. Přesto Blesk vytáhl na kopec s letošní jedničkou Jonášem Výborou. Hned první pálkař Ostravy ale odpálil třímetový odpal, posléze byl posunut domů. Nikdo ale netušil, že to byl poslední doběh extraligového týmu. Naopak Blesk se více než osmělil ve třetí směně, kdy i zásluhou dlouhého homerunu Jonáše Výbory vybuchl šesti body a těžce otřásl sebevědomím protivníka. Jonáš i nadále pokračoval v excelentním výkonu na kopci, útok bodoval v každé následující směně, a tak po šestém dějství šokovaní diváci i soupeř sledovali oslavy Blesku po zisku historického vítězství na Eltodo Cupu. Kromě Výbory ještě dobře pálil Adam Pospíchal, celý tým ale zdobila trpělivost při získávání met zdarma a využívání jakéhokoli zaváhání soupeřovy obrany.

Turnaj se vydařil, pochvalu zaslouží celý tým, který po celou dobu fungoval jako dokonale namazaný stroj a skvělá parta. V dobrém světle se ukázal staronový navrátilec Jonáš Výbora, finále bylo jeho představením.

Snad tento turnaj znamená předzvěst sezony, která bude lepší, než několik předchozích, a která vrátí Blesk tam, kam vždy patřil - na špici Českomoravské ligy. Ta startuje již za dva týdny na Hluboké.