Leave it all on ASHfield

Ohlédnutí za sezónou 2018

S koncem roku přichází ideální doba na rekapitulaci uplynulé sezóny jabloneckého baseballu.

29.12.2018 Muži "A" | autor: Jonáš Výbora

Oproti předchozímu roku se kádr opět obměnil. V zápasech jsme už nevídali veterány Michala Kubinu a Jirku Boučka, kteří patřili k dlouholetým tahounům Blesku. Dále potom ani Olivera Kocuru, defenzivní oporu na pozici catchera, který do Jablonce hostoval z pražských Eagles. Na druhou stranu několik hráčů přibylo, takže neexistoval důvod k obavám. Fanoušci mohli letos v jabloneckých barvách nově vídat posily z Liberce - Tomáše Ševčíka, Františka Musila, a Jiřího Hikla. Zejména poslední dva jmenovaní mají díky svému věku velký potenciál do budoucích let. Kádr byl dále doplněn zkušeným Vojtou Jiránkem z Podkrkonoší a Jakubem Uhnavým a Pavlem Menclem z Eagles.

První ligový zápas odehrál Blesk 15. dubna proti Spálenému Poříčí. Domu si odtamtud přivezl dvě hladká vítězství a do sezóny tak vykročil pravou nohou. Jablonečtí si v celém průběhu základní části počínali velmi zdatně a z šestnácti odehraných utkání ztratili pouze tři. Jednoznačně nejsilnější stránkou  byl v této části soutěže útok. Hráči Blesku zaznamenali 261 doběhů, což bylo ze všech týmů s přehledem nejvíce. Naopak obrana byla to, co jablonecké trápilo nejvíce. I přes to však Blesk pohodlně postoupil do nadstavby o Extraligu z druhého místa v závěsu za Sabat Praha, který obhajoval loňský titul.

Ve zmíněné nadstavbě se spolu utkalo celkem osm týmů. Čtyři z čela 1. Ligy a čtyři ze dna tabulky Extraligy. Prvním soupeřem Blesku byli extraligoví Skokani Olomouc. Na domácím Ash Fieldu se jablonečtí zasloužili o překvapení a dvakrát zvítězili. Bohužel to však byly jediné výhry proti extraligovým soupeřům. Další dvě vítězství si Blesk připsal v zápasech proti Klasiku Frýdek-Místek a Sokolu Hluboká. S bilancí čtyř výher a deseti proher tak hráči Blesku skončili v nadstavbě na sedmém místě, což samozřejmě k postupu do nejvyšší soutěže nestačilo. Na prvních čtyřech místech tabulky nadstavby o Extraligu skončily týmy, které ji již hrály, tudíž k žádné změně ve složení nejvyšší soutěže nedošlo.

Dále již jablonecké čekalo pouze play-off, ve kterém se rozhodlo o vítězi 1. Ligy. Blesku se v semifinále postavil Sokol Hluboká. Po prvním hracím dni bylo skóre nerozhodné 1:1 na zápasy, a tak muselo dojít ke třetímu zápasu, který lépe zvládla domácí Hluboká, a Blesk se tak do finále nepodíval. Přemožitel Blesku uspěl i ve finálové sérii, a Sokol se tak stal vítězem 1. Ligy pro rok 2018.

Hlavními důvody jabloneckého neúspěchu v nadstavbě i v play-off byly nedostatek nadhazovačů a nepřeberné množství chyb v defenzívě. Co se útoku týče, tak byli jablonečtí během nadstavby druhým nejsilnějším týmem, ale bez podpory v obraně to bohužel na úspěch nestačilo. Na Blesku se jisrtě projevila i jistá míra nesehranosti pramenící jednak z nových tváří v kádru a jednak z absence společných tréninků v průběhu roku.

Blesk tak v 1. Lize skončil na bronzové příčce. Ačkoliv byly předsezónní vyhlídky optimističtější, tak určitě není důvod k nespokojenosti. Oba týmy, které se umístily před Bleskem, tedy Sokol Hluboká a Sabat Praha, předváděly velmi kvalitní baseball v průběhu celé sezóny a své umístění si tak zasloužily.

Stejně jako každý rok, i letos došlo k předání individuálních ocenění jednotlivým hráčům za uplynulou sezónu. Jonáš Výbora získal ocenění pro nejužitečnějšího hráče sezóny a zároveň byl korunován pálkařským králem. Lukáš roubíček byl zvolen nejlepším nadhazovačem týmu a Matyáš Fous nejlepším defenzivním hráčem.

Vyhlídky a plány pro příští ročník 1. ligy se od toho letošního příliš neliší a ani kádr neprojde markantními změnami. Za zmínku stojí účast Blesku v Českém baseballovém poháru, do kterého se po mnoha letech absence přihlásil. Dále potom dílčí úpravy, kterými projde areál Ash Fieldu - zkvalitnění pálkařských klecí a bulpenů.

Závěrem se sluší poděkovat všem fanouškům, kteří si  v letošní sezóně našli cestu na jablonecký Ash Field a přišli podpořit domácí Blesk. Hráči jsou již v plné přípravě na další ročník 1. Ligy a doufají, že Vaše fandění uslyší i v nadcházející sezóně.

Text: Matyáš Fous

FOTOGALERIE

KOMENTÁŘE

Good morning!! I hope they are very well

My name is Adrian Pernalete, I am currently a free agency player I was released by Texas Rangers a few days ago, I would like to know its availability for this season, I am open to listen to offers


I have a profile on Baseball Jobs overseas

https://baseballjobsoverseas.com/players/adrian-pernalete/
Adrian Pernalete | 25.4.2019
Antispamová ochrana, napište výsledek: 1+1 =