Leave it all on ASHfield

Ohlédnutí za sezónou žen a kadetek 2018

Náš ženský tým vstoupil do druhého roku své existence ...

2.1.2019 Softball - Ženy | autor: Aleš Procházka

Náš ženský tým vstoupil do druhého roku své existence. V prvním roce jsme hráli III. ligu a z ní dokázali senzačně postoupit do II. ligy. Jde o soutěž, která představuje mnohem vyšší úroveň. II. ligu hrají již několik let zkušené týmy především z Prahy a Trutnova. Většinou se jedná o bývalé extraligové hráčky (popř. bývalé reprezentantky) ženských a juniorských týmů. Byli jsme tedy postaveni před kvalitu, se kterou se naše hráčky doposud nepotkaly. Naše zkušenosti byly buď s oblastními soutěžemi, popřípadě vůbec žádné, jelikož některé holky měly odehráno pouze jednu sezónu.

Bylo výhodou, že letošní ročník nemohl nikdo sestoupit (malý počet přihlášených týmů) a tak jsme sezónu 2018 pojali „adaptačně“. Museli jsme si zvykat na několik nových skutečností. Těmi největšími změnami byla větší termínová a herní zátěž, neboť doposud jsme hráli zápasy turnajovým způsobem 1x za měsíc a na čas (80 min.). Průměrně jsme tak v roce 2018 strávili na hřišti o 2/3 více času nežli v roce 2017.

Zvykat jsme si museli také na kvalitnější nadhazovačky, a především na lepší a zkušenější pálkařky, které naši obranu poměrně významně „prověřovaly“.

Ke všemu se nám před sezónou citelně zúžil kádr. Bětka Lubojacká (r. Dvořáčková) postoupila operaci kolene, stejně tak Šárka Halamová a nějakou dobu laborovala s kolenem i Bára Šálková. Dále Anička Zaplatílková se stala maminkou a Bára Paterová ukončila svou činnost kvůli studijním povinnostem. Během sezóny z kádru kvůli zdravotním potížím vypadly také Lenka Fiklová a Linda Limon. Takto oslabený a nezkušený kádr měl co dělat, aby soutěží proplul se ctí a bez skrečovaného zápasu. V jednu chvíli (na přelomu května a června) totiž nebylo pomalu koho napsat na soupisku a museli jsme doopravdy kouzlit – povolali jsme bývalou hráčku (Zuzana Škarvadová) a hostující juniorky z Eagles (Natálie Šlancarová, Stephanie Plevová, Adéla Čejková – Kolací).

Kromě ztrát jsme ovšem do našich řad přivítali dávné navrátilce z jablonecké a liberecké líhně (Pavlu Tomšovou, Kamilu Hortovou a Jolanu Posledníkovou), které nám výrazně pomohly. Zejména příchod Pavly Tomšové pomohl vyztužit zadní pole natolik, že patřilo v druhé lize k těm nejlepším.

Domácím hřištěm se nám stalo hřiště libereckých Patriotů, neboť hřiště Blesku zatím nemá parametry na II. ligu.

První dva hrací víkendy jsme odehráli na domácím hřišti (28-29. dubna a 12-13. května). Našimi soupeřkami byly hráčky Přírodních věd Praha, SaBaTu B, Miners Kladno a Čechie Praha. Zatímco na PV jsme neměli (5:13, 3:18) ostatní zápasy jsme odehrály se ctí a v druholigové kvalitě. Zaznamenali jsme dvě vítězství nad Kladnem a zápasy ze SaBaTem a Čechií jsme měli rozehrané téměř všechny na vítězství. Až do 5 resp. 6 směny jsme vedli a byli více než vyrovnanými soupeři. Bohužel se začala ukazovat naše nezkušenost se zápasy na 7 směn. Závěry utkání jsme ztratili řadou obdržených bodů. Výsledky tak neodpovídají průběhům utkání (Blesk : SaBaT, 3:6, 8:9 a Blesk : Čechie, 8:22 a 3:19). Bohužel závěry utkání nám dělaly problém během celé sezóny, a to nás stálo lepší umístění. Inu nováčkovská daň se vším všudy.

V další části sezóny 26. a 27. květen (Trutnov, Kladno), 9. a 10. červen (Čechie, PV) v našem týmu vyvrcholila již výše popsaná personální krize a zbytek jarní sezóny jsme museli se sestavou velmi improvizovat. Kvalita hry kolísala a porážky přibývaly. Přesto jsme zaznamenali dvě cenné výhry, a to nad PV po strhujícím boji (9:14) a nad Kladnem po přestřelce (14:18).

V podzimní části jsme hráli pouze jeden víkend, jelikož jsme byli průběžně pátí a na 4. příčku zaručující play off jsme se již bodově nemohli dostat.

Doma jsme se s fanoušky 7. září rozloučili dvojzápasem s Trutnovem a také s hráčskou kariérou dlouholeté hráčky Petry Karlové – Palinkové. Oba zápasy jsme prohrály poměrně hladce (2:20 a 1:14) a to především proto, že naše mysl pracovala ještě v prázdninovém módu. Naopak poslední dva zápasy sezóny patřily k těm lepším. SaBaT jsme dokázali jednou porazit, a to v nastavené směně (5:6) a v druhém zápase jsme skvěle začali a po 1 směně vedli 6:1. Bohužel nám začal postupně odcházet nadhoz a spousta darovaných met zdarma změnila zápas v čekání na strike. Zápas se od 5. směny již jen dohrával.

Dá se říct, že první sezóna v II. lize nás dokonale prověřila. Ukázala naše nedostatky, ale zároveň jsme si ověřili skutečnost, že povětšinu zápasu jsme se soupeřkami dokázali držet krok.

Našim největším handicapem byla nezkušenost, úzký kádr, adaptace na 7 směnné zápasy a nízký počet kvalitních nadhazovaček.

Pozitiva na naší hře se dala najít zejména na pálce, v běhu po metách a také v zadním poli. Pozitivem je také i to, že jsme navzdory vysokému výpadku v hráčském kádru celou soutěž dokončili. Například spolu postupující Kladno ze III. ligy ligovou soutěž nedokončilo.

A co chceme uhrát v příští sezóně 2019? Našim jednoznačným cílem je se udržet v II. lize. Snažíme se proto v první řadě rozšířit kádr o dobré zkušené hráčky (přichází např. Bára Kašíková z PV a návrat hlásí bývalá jablonecká hráčka Veronika Devine). Dále jsme posílili kádr o naši nadějnou kadetku Markétu Vodrážkovou. Pro novou sezónu také opět počítáme s hostováním extraligových juniorek z Eagles Praha, které s námi již letos odehrály první zápasy. Do zimní přípravy se už také zapojili naši dlouhodobí marodi (Bětka, Linda, Lenka a Šárka).

Obohaceni o zkušenosti z tohoto ročníku věříme, že se nám v druhé lize podaří uspět. Soutěž bude pro rok 2019 výjimečně otevřená (hrát ji bude 10 týmů) a pro další rok se opět uzavře. Pouze prvních 7 týmů zůstane v II. lize pro sezónu 2020.

První rok existence má za sebou také tým kadetek. Cílem vytvoření družstva kadetek je zejména doplňování ženského týmu o mladé hráčky, kam by mohly ty nejstarší během 2-3 let přejít. Naverbovaná děvčata přišla z náborů konaných na jabloneckých základních školách (6 až 9 třída) a to v průběhu ledna až března 2018. Jejich počet se během roku pohyboval mezi 12 až 14 dívkami. Bohužel v září tým opustilo 7 hráček. Naštěstí se tyto ztráty podařilo podzimními nábory zacelit na přibližně stejný počet.

Kadetky si na jaře vyzkoušely dva turnaje v II. lize (Ledenice, Praha), kam se přijela hlavně softball učit. Jelikož tento tým teprve začíná, nejsou dosažené výsledky pro nás důležité. Soutěžní ambice bychom chtěli mít až ve chvíli, kdy v nižších kategoriích baseballových týmů budeme mít dostatečný počet dívek (min. 4 děvčata v každém ročníku), které již budou mít zažité základní dovednosti (házení, pálení nebo běh po metách). Ukazuje se tedy nezbytnost náboru děvčat v nižších ročnících do baseballových týmů a také propojení spolupráce s libereckými Patrioty, kteří stejně jako my Blesku, vychovávají v dětských týmech několik mladých hráček.

Závěrem chci poděkovat také našim fanouškům, kteří si nás již začínají nacházet a na hřiště v Liberci se na nás v tomto roce přišli několikrát podívat.

 

Text: Michal Pravec / trenér mužstva žen

 

FOTOGALERIE